Ko iesākt ar mēnešu kartiņām?
✅ Atdala mēnešu bildes albumā;
✅ Noder mēnešu fotosesijās;
✅ Standarta fotogrāfijas izmērs (10x15cm);
✅ Jauka dāvana cenu kategorijā līdz 15€.
Vai vajag paspēt visu? Jeb kā tikt vaļā no nebeidzamajiem darbu sarakstiem
Kā izdarīt vairāk, ātrāk, labāk un pārstāt teikt "Man nav laika", "Sākšu iet uz deju nodarbībām, kad man būs vairāk laika". Ir iemesls, kāpēc tik daudzas sievietes apgalvo, ka viņām trūkst laika - pat apzinoties, ka tas ir vienkārši aizbildinājums, lai nebūtu jāatzīst, ka nezini, kā paspēt visu iecerēto. Dzīve ir aizņemta: mums ir spiediens, kas mūs nomāc, gan liels (darbs, ģimene), gan mazs (produktu pirkšana vakariņām, kaķa kastītes tīrīšana, pogas piešūšana utt.). Mūsdienās nav nekāds pārsteigums, ja sieviete ir galvenā iztikas līdzekļu pelnītāja ģimenē, kas uzliek papildu spiedienu un atbildību. Turklāt darbs aizņem lielāko dzīves daļu, bieži vien bez iespējas aiziet ilgstošā atvaļinājumā.
Mūsu perfekcionisms un vēlme būt izcilām visās dzīves jomās rezultējas izdegšanā, pārgurumā un aizvien turpinām teikt “Man nav laika atpūsties”, lai gan ļoti vēlamies pagulēt dīvānā un nedarīt neko.
Cēloņu šai problēmai ir ļoti daudz, taču šajā reizē vēlos izcelt 3:
1. Perfekcionisms visās dzīves jomās;
2. Brīvā laika trūkums;
3. Ikdiena bez reāli izpildāma darāmo darbu saraksta (ar uzsvaru uz REĀLI izpildāmiem, nevis perfekcionismā balstītiem uzdevumiem).
Apvienojot šos trīs cēloņus, neizbēgami nonākam pie sekām, kas noved pie pārstrādāšanās, neapmierinātības ar sevi, dzīvi un sajūtas, ka visa ir pārāk daudz.
Šajā gadījumā nevēlos teikt, ka darāmo vajag atlikt vai neizdarīt, jo šie darbi ir neizbēgami un neizdarīsies paši. Taču fakts, ka sievietes ir pārāk ieslīgušas obligātajos mājas pienākumos, pārāk koncentrējoties uz to, kā darbs un finanses ietekmē ģimenes dzīvi, bet nekad nedomājot par to - kā ikdienas pienākumu pildīšana ietekmē attiecības ģimenē. Taču tieši šis aspekts tiešā veidā ietekmē brīvo laiku un iespēju atpūsties (līdz ar to arī to, cik kvalitatīva ir mūsu dzīve).
Nebeidzami darāmo darbu saraksti nav slikti tikai mūsu psihei (un mūsu attiecībām), bet arī fiziskajai veselībai. Mums visiem ir nepieciešams laiks, lai atpūstos, un mājas darbi (kurus pat nemēdzam uzskatīt par darbiem) traucē. Tāpat kā jebkurai ierīcei lādējam baterijas, arī mums ir jāatjaunojas fizilolģiski un to varam izdarīt tikai atpūšoties un veltot laiku sev.
Lai justos laimīgāk, mierīgāk ir nedaudz jāapstājas un jāsakārto domas, jāpamaina paradumi. Zināms, ka vienā dienā nav iespējams ne izmainīt paradumus, ne atteikties no perfekcionisma. Taču mums ir dažas idejas, kā uzsākt mierīgākas ikdienas gaitas, lai justos labāk.
Lai atgūtu brīvo laiku un iemācītos to izbaudīt, nedaudz jāmaina attieksme pret to, ko saprotam ar vārdu “brīvs laiks”. Visticamāk, ka lielākajai daļai sieviešu “brīvs laiks” nozīmē, ka vari izgludināt izmazgāto drēbju kaudzi vai iztīrīt māju. Daudzas no mums uzskata, ka tā laimes un prieka sajūta būs tad, kad viss būs izdarīts, bet vai apzināmies, ka tas īsti nav iespējams? Piemēram, kamēr gludini tīrās drēbes - citas jau tiek ieliktas veļas grozā un drīz atkal viss cikls sākas no jauna. Mūsu brīvais laiks ir tad, kad atvēlam laiku sev. Ir ļoti svarīgi nodefinēt šos brīžus un respektēt tos tāpat kā darāmos darbus. Tāpat kā neatcel ieplānoto sapulci vai ārsta apmeklējumu, neatcel arī sev ieplānoto laiku.
Tālāk uzskaitītas lietas, kas ir vitāli svarīgas, lai mūsu prāts un ķermenis spētu atjaunoties un funkcionēt normālā režīmā:
- Lai vai cik aizņemta būtu Tava ikdiena - gādā, lai dienā vismaz 30 minūtes pavadītu svaigā gaisā.
- Ievies 5-10 minūšu pauzes ik pa 2-3 stundām (gan esot darbā, gan mājās), kuras velti tikai sev, kurās izstaipies vai veic 2 minūšu vingrojumus, vai, piemēram, pieej pie loga, lai ieelpotu svaigu gaisu. Vai tiesi otrādi - apsēdies uz 2 minūtēm, ja Tavs darbs nav ofisā. Savukārt darbā it īpaši svarīgi - kafijas pauzē tiešām dzert kafiju, apsēsties un baudīt šo mirkli. Tas pats attiecas arī uz pusdienošanu.
- Koncentrējies uz lietām, kuras ir izpildāmas, kuras vari ietekmēt tikai tu, kuras tiešā veidā ietekmē ikdienu un darbu. Piemēram, nesāc meklēt Ziemassvētku dāvanas novembra pirmajā nedēļā, jo esi iedomājusies, ka “būtu forši par to nedomāt decembrī”. Fokusējies uz bērna mājas darbu mājturībā, kur nepieciešama Tava iesaiste (turklāt tas jānodod pēc pāris dienām). Šajā gadījumā dāvanas ir pavisam nesvarīgs darāmais darbs no Tava saraksta, kas aizņem prātu un rada ilūziju par brīvā laika trūkumu.
- Tā vietā, lai sarakstītu garu “to do list” mēnesim, veido īsākus, reālākus un tuvāk esošus sarakstus.
- Ja sarakstus neveido, tad tomēr ievies ikdienā šo paradumu, jo tas palīdzēs sakārtot domas.
- Nepārdzīvo par neizdarītiem mājas darbiem. Atceries, ka tikai Tu pati uzliec par pienākumu kaut ko izdarīt tieši šodien.
- Saplāno brīvdienas ārpus mājas vai izvēlies vienu dienu nedēļā, kurā nedari neko, velti laiku sev vai pavadi to kopā ar ģimeni/ draugiem.
- Izveido skaistumkopšanas plānu, ievies savā ikdienā mājas SPA rituālus, vannošanos svētdienās vai jebkāda veida sevis palutināšanu, kas Tev patīk.
- Nelieto viedierīces gultā, pirms miega.
- Izgulies un centies ievērot gulētiešanas režīmu aptuveni vienā laikā katru dienu.
Kopsavilkumā…
Piestrādā pie sava brīvā laika un ieplāno to!
Jo vairāk laika veltīsi pilnīgai atpūtai, miegam un sev, jo tīrāks, sakārotāks būs Tavs prāts un vieglāk veiksies darāmie darbi.
Izvirzi prioritātes un koncentrējies uz lietām, kuras vari ietekmēt un, kas tiešā veidā ietekmē Tavu un apkārtējo cilvēku ikdienu.
Ja darāmo darbu saraksts tomēr ir nepanesams, padomā, no kā vajadzētu atteikties, jo brīvais laiks nedrīkst tikt svītrots no Tavas ikdienas.
GAIDĀM OTRO MAZULI
apjukums - “Ko nozīmē būt lielajam brālim/māsai?”;
satraukums - “Forši! Man būs ar ko spēlēties!”;
dusmas - “Man būs ar Tevi jādalās?”
trauksme - “Vai Tu joprojām mani mīlēsi?”
pilnīga neieinteresētība - “‘Jā, ok. Tagad varam iet uz parku?”
Bērna realitātē tas nozīmē, ka pasaule (lasīt Mamma) pilnībā mainīsies, un tas var būt gan satraucoši, gan biedējoši. Zināms, ka galu galā būs desmitiem pozitīvu aspektu, bet tas prasīs mazliet vairāk pacietības un plānošanas.
Esam apkopojuši pāris ieteikumus, lai šis process būtu nedaudz vieglāks.
Kā arī sagaidām, ka dalīsieties ar savu pieredzi, metodēm, lai palīdzētu citiem jaunajiem vecākiem ar praktiskiem padomiem!
PAREIZAIS LAIKS (Kad paziņot?)
Nevajadzētu par gaidāmo mazuli bērnam stāstīt ātrāk par otro trimestri. Ne tikai tāpēc, lai pārliecinātos, ka grūtniecība norit bez problēmām, bet arī tāpēc, ka šajā laikā sāk augt puncis. Tas noteikti palīdzēs bērnam vieglāk izstāstīt un iztēloties, kas īsti notiek.
VIENKĀRŠI UN BĒRNAM SAPROTAMI
Pieaugušie mēdz pārāk daudz iedziļināties detaļās un stāsta tikai pieaugušiem saprotamas lietas. Tas var radīt lieku apjukumu. Taču, ja bērns uzdod papildus jautājumus, centies atbildēt īsi un iesaisti mīļvārdiņus un vienkāršus salīdzinājumus.
ESI MIERINOŠS, BET ARĪ GODĪGS
IZMANTO GRĀMATAS
BĒRNĪBAS + PIRMĀS GRŪTNIECĪBAS FOTOGRĀFIJAS