GAIDĀM OTRO MAZULI
15. oktobris, 2020 pl. 15:02,
Nav komentāru
apjukums - “Ko nozīmē būt lielajam brālim/māsai?”;
satraukums - “Forši! Man būs ar ko spēlēties!”;
dusmas - “Man būs ar Tevi jādalās?”
trauksme - “Vai Tu joprojām mani mīlēsi?”
pilnīga neieinteresētība - “‘Jā, ok. Tagad varam iet uz parku?”
Bērna realitātē tas nozīmē, ka pasaule (lasīt Mamma) pilnībā mainīsies, un tas var būt gan satraucoši, gan biedējoši. Zināms, ka galu galā būs desmitiem pozitīvu aspektu, bet tas prasīs mazliet vairāk pacietības un plānošanas.
Esam apkopojuši pāris ieteikumus, lai šis process būtu nedaudz vieglāks.
Kā arī sagaidām, ka dalīsieties ar savu pieredzi, metodēm, lai palīdzētu citiem jaunajiem vecākiem ar praktiskiem padomiem!
PAREIZAIS LAIKS (Kad paziņot?)
Nevajadzētu par gaidāmo mazuli bērnam stāstīt ātrāk par otro trimestri. Ne tikai tāpēc, lai pārliecinātos, ka grūtniecība norit bez problēmām, bet arī tāpēc, ka šajā laikā sāk augt puncis. Tas noteikti palīdzēs bērnam vieglāk izstāstīt un iztēloties, kas īsti notiek.
VIENKĀRŠI UN BĒRNAM SAPROTAMI
Pieaugušie mēdz pārāk daudz iedziļināties detaļās un stāsta tikai pieaugušiem saprotamas lietas. Tas var radīt lieku apjukumu. Taču, ja bērns uzdod papildus jautājumus, centies atbildēt īsi un iesaisti mīļvārdiņus un vienkāršus salīdzinājumus.
ESI MIERINOŠS, BET ARĪ GODĪGS
Pastāsti bērnam, ka otra bērniņa ienākšana ģimenē nekādi nemainīs mammas un tēta mīlestību pret viņu. Bet tajā pašā laikā pamazām sāc skaidrot, ka mazulis daudz raudās, ka vēlēsies ēst nakts vidū un, ka mammai bieži būs mazulis jātur rokās. Turklāt svarīgi bērnam pastāstīt, ka mazulis sākumā noteikti nebūs spēļu biedrs (bērns var iztēloties, ka otrs bērns būs tāds pats kā viņš). Ir daudz veidu, kā iesaistīt bērnu mazuļa kopšanā (un izklaidēšanā). Iesaiste šājā procesā var būt izšķiroša, lai pirmais bērns netiktu atstumts gan fiziski, gan psiholoģiski.
Kā jaunumus paziņot ziņkārīgajam divgadniekam un, kā iesaistīt bērnu mazuļa gaidīšanā?
IZMANTO GRĀMATAS
Palīdzi bērnam izprast grūtniecību ar vecumam atbilstošu grāmatu, kurā ir ilustrācijas. Attēli daudz labāk palīdzēs iztēloties situāciju, nekā stāsts par šo tēmu. Turklāt grāmatā jau būs visas iespējamas atbildes uz bērna jautājumiem.
BĒRNĪBAS + PIRMĀS GRŪTNIECĪBAS FOTOGRĀFIJAS
Laiks izvlikt no plaukta albumu ar fotogrāfijām, kurā gaidīji pirmo mazuli! Izstāsti bērnam, ka viņš bija vēderā, ja iespējams - parādi USG attēlus. Vari parādīt arī savas bērnības foto, lai bērnam radītu priekšstatu, kā rodas, veidojas un aug cilvēks.
IZMANTO CITUS VIZUĀLOS PIEMĒRUS
Lelle - bēbis bērnam liks izprast, kāds piedzimstot varētu izsktīties gaidāmais brālis vai māsa. Ja bērnam ir interese, vari rādīt arī citus salīdzinājumus, sākot ar riekstu, apelsīnu utt, radot priekšstatu par to, ka mazulis vēderā nenonāk tik liels kā piedzimst. Vari pieminēt, ka māsa/brālis 4 nedēļu vecumā bija vien magones sēklas izmērā.
KAD RADĪTA IZPRANE, TAD..
Tad, kad bērnam aptuveni ir skaidrs, kas notiek, vari sākt radīt priecīgu satraukumu un iesaistīt bērnu mazuļa gaidīšanā. Tiklīdz sāc just, ka mazulis spārdās, pasauc bērnu un pieliec rociņas pie vēdera un liec minēt, kuru ķermeņa daļu var sajust.
Mazulis sāk dzirdēt skaņas aptuveni 24 nedēļu vecumā. Iedrošini bērnu aprunāties ar mazuli un paskaidro, ka mazulis dzirdēs teikto. Izstāsti, ka mazulis sāk atpazīt balsis un, ka piedzimstot jau zinās, ka tuvumā ir māsa/brālis.
Vēl kāda ideja, kā iesaistīt bērnu - kad ir gatavs saraksts ar iespējamiem mazuļa vārdiem - pajautā bērna viedokli, kurš vārds viņu labāk uzrunā! Bērns jutīsies svarīgs un iesaistīts, it īpaši, ja izvēlēsies viņaprāt labāko vārdu. Tāpat, centies ņemt bērnu līdzi, pērkot un izvēloties lietas priekš mazuļa.